Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

what is the weight of a boy with a mass of 50 kg on earth? ____ n use g…

Question

what is the weight of a boy with a mass of 50 kg on earth?
____ n
use g = 9.81 m/s² and do not include units in your answer, round answer to 3 significant figures.

Explanation:

Step1: Recall the formula for weight

Weight \( W = mg\), where \(m\) is mass and \(g\) is acceleration due to gravity.

Step2: Substitute the given values

Given \(m = 50\space kg\) and \(g=9.81\space m/s^{2}\), then \(W=(50)(9.81)\).

Step3: Calculate the result

\(W = 490.5\). Rounding to 3 significant figures gives \(491\).

Answer:

491