QUESTION IMAGE
Question
what is the kinetic energy of a 15kg box that is moving at 2m/s?
Step1: Write the formula for kinetic energy
The formula for kinetic energy is \( KE=\frac{1}{2}mv^{2} \), where \( m \) is the mass and \( v \) is the velocity.
Step2: Substitute the given values
Given \( m = 15\space kg \) and \( v=2\space m/s \). Substitute into the formula: \( KE=\frac{1}{2}\times15\times(2)^{2} \).
First, calculate \( (2)^{2}=4 \). Then \( \frac{1}{2}\times15\times4 \).
\( \frac{1}{2}\times4 = 2 \), and \( 2\times15=30 \).
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
\( 30\space J \)