QUESTION IMAGE
Question
- the voltage drop across l1 in this circuit is
a 3.33 vpp
b 6.66 vpp
c 9.99 vpp
d 13.32 vpp
Step1: Calculate total inductance
In a series circuit, \(L_{total}=L_1 + L_2+L_3\). Given \(L_1 = L_2 = L_3=10\space mH\), so \(L_{total}=10 + 10+10=30\space mH\).
Step2: Use voltage - division formula for inductors
The voltage - division formula for inductors in series is \(V_{L1}=\frac{L_1}{L_{total}}\times V_{source}\).
Substitute \(L_1 = 10\space mH\), \(L_{total}=30\space mH\) and \(V_{source}=10\space V_{PP}\) into the formula:
\(V_{L1}=\frac{10}{30}\times10=\frac{100}{30}\approx3.33\space V_{PP}\)
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
A. \(3.33\space V_{PP}\)