QUESTION IMAGE
Question
try it! problem finding displacement from a velocity - time graph the velocity - time graph shows the motion of a car traveling at a constant velocity of + 37.6 m/s (forward is the positive direction). find the displacement of the car for δt1 = 10.0 s and for δt2 = 20.0 s. 1. analyze and sketch the problem knowns v = δt1 = δt2 = unknowns =? =?
Step1: Recall displacement formula
The formula for displacement when velocity is constant is $\Delta x=v\Delta t$.
Step2: Calculate displacement for $\Delta t_1$
Given $v = 37.6$ m/s and $\Delta t_1=10.0$ s. Substitute into the formula: $\Delta x_1=v\Delta t_1=37.6\times10.0 = 376$ m.
Step3: Calculate displacement for $\Delta t_2$
Given $v = 37.6$ m/s and $\Delta t_2=20.0$ s. Substitute into the formula: $\Delta x_2=v\Delta t_2=37.6\times20.0=752$ m.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
For $\Delta t_1 = 10.0$ s, the displacement is 376 m.
For $\Delta t_2 = 20.0$ s, the displacement is 752 m.