QUESTION IMAGE
Question
- the table below identifies four density groups. according to this classification system, a sample of quartz with a mass of 27 grams and a volume of 10 cubic centimeters should be placed in group a) a b) b c) c d) d
Step1: Calculate the density
Density formula: $
ho=\frac{m}{V}$. Given $m = 27\space g$ and $V=10\space cm^{3}$.
$
ho=\frac{27\space g}{10\space cm^{3}} = 2.7\space g/cm^{3}$
Step2: Determine the group
Since $1.0<2.7<3.9$, the sample should be placed in group $A$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
A. Group A