QUESTION IMAGE
Question
swyk: energy
what is the kinetic energy of a 15 kg box that is moving at 2 m/s?
kinetic energy (j)
mass (kg)
velocity (m/s)
possible points: 2.05
what is the kinetic energy of the box in j?
15
30
15
2
15
unknown
Step1: Recall the kinetic energy formula
The formula for kinetic energy is \( KE=\frac{1}{2}mv^{2} \), where \( m \) is mass and \( v \) is velocity.
Step2: Substitute the given values
Given \( m = 15\ \text{kg}\) and \( v=2\ \text{m/s}\). Substitute into the formula: \( KE=\frac{1}{2}\times15\times(2)^{2} \).
First calculate \( (2)^{2}=4 \). Then \( \frac{1}{2}\times15\times4 = 15\times2\).
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
\( 30\ \text{J} \)