Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

a rain cloud is coming in from the ocean. it starts with a velocity of …

Question

a rain cloud is coming in from the ocean. it starts with a velocity of 53.64m/s and in the next 600s ends up with a velocity of 13.4m/s. what is the acceleration? fill out the table below: final velocity (m/s) initial velocity (m/s) δv (m/s) unknown find the change in velocity. fill out the table below: δv (m/s) time (s) acceleration (m/s²) what is the number answer to the problem (in m/s²)? what best describes the movement of the cloud?

Explanation:

Step1: Find the change in velocity ($\Delta V$)

The formula for change in velocity is $\Delta V=V_f - V_i$. Given $V_f = 13.4\ m/s$ and $V_i=53.64\ m/s$.
$\Delta V=13.4 - 53.64=- 40.24\ m/s$

Step2: Calculate acceleration ($a$)

The formula for acceleration is $a=\frac{\Delta V}{t}$. Given $\Delta V=-40.24\ m/s$ and $t = 600\ s$.
$a=\frac{-40.24}{600}\approx - 0.067\ m/s^{2}$

Answer:

  • Initial Velocity: $53.64\ m/s$
  • $\Delta V$ (first table): $-40.24\ m/s$
  • $\Delta V$ (second table): $-40.24\ m/s$
  • Time (second table): $600\ s$
  • Acceleration (second table): $-0.067\ m/s^{2}$
  • Number answer: $-0.067\ m/s^{2}$
  • Movement description: The cloud is decelerating (since acceleration is negative)