Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

question 3 1 pts a net force of 24 newtons acts on an object and causes…

Question

question 3 1 pts a net force of 24 newtons acts on an object and causes it to accelerate at 6 m/s^2. what must be the objects mass? 4 kg 24 kg 12 kg 8 kg

Explanation:

Step1: Recall Newton's second - law formula

$F = ma$, where $F$ is force, $m$ is mass, and $a$ is acceleration. We need to solve for $m$, so we can rewrite the formula as $m=\frac{F}{a}$.

Step2: Substitute given values

Given $F = 24\ N$ and $a=6\ m/s^{2}$. Substitute these values into the formula: $m=\frac{24}{6}$.

Step3: Calculate the mass

$m = 4\ kg$.

Answer:

A. 4 kg