QUESTION IMAGE
Question
question 2 of 5
policies
current attempt in progress
a 92.0 kg skydiver falls straight downward with an open parachute through a vertical height of 325 m. the skydivers velocity remains constant. what is the work done by the nonconservative force of air resistance, which is the only nonconservative force acting?
-2.93×10^5 j
answer is not obtainable, because insufficient information about the skydivers speed is given.
0 j
+2.93×10^5 j
attempts: 0 of 5 used submit answer
using multiple attempts will impact your score.
atter 2
Step1: Apply the work - energy theorem
The work - energy theorem is \(W_{nc}=\Delta K+\Delta U\). Since the skydiver's velocity remains constant, \(\Delta K = 0\) (because \(K=\frac{1}{2}mv^{2}\) and \(v\) is constant). The change in gravitational potential energy is \(\Delta U=U_{f}-U_{i}=-mgh\) (taking downwards as the direction of motion, \(h = 325m\), \(m = 92.0kg\), \(g=9.8m/s^{2}\)).
Step2: Calculate the work done by non - conservative force
\(W_{nc}=\Delta K+\Delta U\). Substituting \(\Delta K = 0\) and \(\Delta U=-mgh\) into the formula.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
\(-2.93\times 10^{5}J\)