QUESTION IMAGE
Question
question 4 of 5 one uniform sphere of matter has a radius of 0.50 m and a mass of 65 kg. a second uniform sphere has a radius of 0.80 m and a mass of 87 kg. the surfaces of the spheres are 1.20 m apart, as measured on a line drawn between the centers of the spheres. what is the magnitude of the gravitational force that each sphere exerts on the other? 6.9×10^10n 9.3×10^10n 2.6×10^7n 1.5×10^7n 6.0×10^8n
Step1: Calculate distance between centers
The distance $r$ between the centers of the two spheres is the sum of the two radii and the distance between their surfaces. Given $r_1 = 0.50m$, $r_2=0.80m$ and surface - to - surface distance $d = 1.20m$. So $r=r_1 + d+r_2=0.50m + 1.20m+0.80m = 2.50m$.
Step2: Apply Newton's law of gravitation
Newton's law of gravitation is $F = G\frac{m_1m_2}{r^{2}}$, where $G = 6.67\times10^{- 11}N\cdot m^{2}/kg^{2}$, $m_1 = 65kg$, $m_2 = 87kg$ and $r = 2.50m$.
Substitute the values:
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$6.0\times 10^{-8}N$