QUESTION IMAGE
Question
question 5 of 25
a sound wave with a wavelength of 26 m passes through glass, and then it passes into air, where its wavelength changes to 1.6 m. if the sound wave has a constant frequency of 220 hz, what is its approximate speed as it passes through the air? (the equation for the speed of a wave is ( v = f\timeslambda ).)
a. 350 m/s
b. 5,700 m/s
c. 570 m/s
d. 3,500 m/s
Step1: Identify the formula
The formula for the speed of a wave is \(v = f\times\lambda\), where \(v\) is the speed, \(f\) is the frequency, and \(\lambda\) is the wavelength.
Step2: Substitute the values
Given \(f = 220\space Hz\) and \(\lambda=1.6\space m\) (wavelength in air). Substitute into the formula: \(v=220\times1.6\).
Step3: Calculate the result
\(220\times1.6=(200 + 20)\times1.6=200\times1.6+20\times1.6=320+32 = 352\space m/s\). The closest value to \(352\space m/s\) is \(350\space m/s\).
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
A. \(350\space m/s\)