Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

question 10 1 pts an airplane feels a thrust force to the right of 10,0…

Question

question 10
1 pts
an airplane feels a thrust force to the right of 10,000 newtons and a drag force to the left. the airplane has a mass of 8,000 kg. if the airplane has an acceleration equal to 1.1 m/s^2 to the right, what must be the magnitude of the drag force on the plane to the left? (assume answer is in units of newtons)

Explanation:

Step1: Apply Newton's second law

$F_{net}=ma$

Step2: Define net - force

Let the thrust force be $F_T = 10000\ N$ (to the right), the drag force be $F_D$ (to the left), and the mass $m = 8000\ kg$, acceleration $a=1.1\ m/s^2$ (to the right). The net - force $F_{net}=F_T - F_D$.
So, $F_T - F_D=ma$.

Step3: Solve for the drag force

$F_D=F_T - ma$.
Substitute $F_T = 10000\ N$, $m = 8000\ kg$, and $a = 1.1\ m/s^2$ into the equation:
$F_D=10000-8000\times1.1$.
$F_D=10000 - 8800$.
$F_D = 1200\ N$.

Answer:

1200