Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

q4. a physician orders: ceclor 100 mg, p.o., q.i.d. however, only a via…

Question

q4. a physician orders: ceclor 100 mg, p.o., q.i.d. however, only a vial with a dose strength of 375 mg/5 ml is available. how many milliliters should be given to this patient?

Explanation:

Step1: Determine the drug - concentration

The available vial has a concentration of $\frac{375\ mg}{5\ mL}=75\ mg/mL$.

Step2: Calculate the volume

We know the ordered dose is $100\ mg$. Using the formula $V=\frac{D}{C}$, where $V$ is the volume, $D$ is the dose, and $C$ is the concentration. Substitute $D = 100\ mg$ and $C=75\ mg/mL$ into the formula: $V=\frac{100}{75}=\frac{4}{3}\approx1.33\ mL$.

Answer:

$1.33\ mL$