Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

6) a pebble has a mass of 35 grams and a volume of 14 cubic centimeters…

Question

  1. a pebble has a mass of 35 grams and a volume of 14 cubic centimeters. what is its density?

a) 0.4 g/cm³
b) 2.5 g/cm³
c) 490 g/cm³
d) 4.0 g/cm³

Explanation:

Step1: Recall the density formula

Density formula is \(d=\frac{m}{V}\), where \(m\) is mass and \(V\) is volume.

Step2: Substitute the given values

Given \(m = 35\space g\) and \(V=14\space cm^{3}\). Then \(d=\frac{35}{14}\).

Step3: Calculate the value

\(\frac{35}{14}=\frac{35\div7}{14\div7}=\frac{5}{2}=2.5\space g/cm^{3}\)

Answer:

B. \(2.5\space g/cm^{3}\)