QUESTION IMAGE
Question
patients iv pump is running at 5 ml/h. the medication concentration is 100 units in 100 ml of 0.9% ns. how many units per hour is the patient receiving? round your answer to the whole number. answer: check
Step1: Calculate the concentration of units per ml
The medication concentration is 100 units in 100 ml. So the concentration \( C=\frac{100\ units}{100\ ml}=1\ unit/ml\)
Step2: Calculate the units per hour
The IV pump runs at a rate of \( V = 5\ ml/h\). Using the formula \( U = C\times V\), where \(U\) is the units per hour. Substitute \(C = 1\ unit/ml\) and \(V=5\ ml/h\) into the formula. Then \(U=1\times5 = 5\ units/h\)
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
5