Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

an object traveled 0.20 meters for every 4.0 seconds it was in motion. …

Question

an object traveled 0.20 meters for every 4.0 seconds it was in motion. if the object was in motion for 24 seconds, what is the total distance, in meters, the object traveled?

Explanation:

Step1: Calculate the distance per second

The object travels \(0.20\) meters every \(4.0\) seconds. The speed \(v\) (distance per second) is \(v=\frac{0.20}{4.0}\) meters per second.

$$v = \frac{0.20}{4.0}=0.05\ \text{m/s}$$

Step2: Calculate the total distance

The object is in motion for \(t = 24\) seconds. Using the formula \(d=v\times t\), where \(v = 0.05\ \text{m/s}\) and \(t=24\ \text{s}\)

$$d=0.05\times24$$
$$d = 1.2$$

Answer:

\(1.2\)