QUESTION IMAGE
Question
note: use g = 9.81 m/s²
what is the gravitational potential energy of a 1.10 kg long woolen scarf wrapped around a 5.5 - meter high wire?
report your answer to 3 decimal places. your permitted error is ±0.001 j. if your answer is negative, please make sure to include the negative sign.
answer
Step1: Recall the formula for gravitational potential energy
The formula for gravitational potential energy is \( U = mgh \), where \( m \) is the mass, \( g \) is the acceleration due to gravity, and \( h \) is the height.
Step2: Substitute the given values into the formula
Given \( m = 1.10\space kg\), \( g=9.81\space m/s^{2}\), and \( h = 5.5\space m\).
Substitute these values into \( U=mgh\):
\( U=(1.10)(9.81)(5.5)\)
First, calculate \(1.10\times9.81 = 10.791\)
Then, \(10.791\times5.5=59.3505\)
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
\(59.351\)