Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

a medication is available in a 200 mg/5 ml for a 150 ml bottle. a presc…

Question

a medication is available in a 200 mg/5 ml for a 150 ml bottle. a prescription calls for 600 mg bid. which of the following is the measurement (in ml) needed for a single dose? choose an answer 1 12 ml 2 10 ml 3 20 ml 4 15 ml

Explanation:

Step1: Calculate drug - concentration

The concentration of the medication is $\frac{200}{5}=40$ mg/mL.

Step2: Calculate volume for single - dose

We know the single - dose is 600 mg. Using the formula $V=\frac{m}{C}$ (where $V$ is volume, $m$ is mass of drug, and $C$ is concentration), we substitute $m = 600$ mg and $C=40$ mg/mL. So $V=\frac{600}{40}=15$ mL.

Answer:

  1. 15 ml