Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

a. force needed to accelerate a 0.25 kg object 8 m/s²: b. force needed …

Question

a. force needed to accelerate a 0.25 kg object 8 m/s²: b. force needed to accelerate a 0.5 kg object 8 m/s²: c. mass of an object with a force of 2.4 n and an acceleration of 8 m/s²:

Explanation:

Step1: Recall Newton's second - law formula

$F = ma$, where $F$ is force, $m$ is mass and $a$ is acceleration.

Step2: Solve part a

Given $m = 0.25\ kg$ and $a=8\ m/s^{2}$. Substitute into the formula:
$F = 0.25\times8=2\ N$

Step3: Solve part b

Given $m = 0.5\ kg$ and $a = 8\ m/s^{2}$. Substitute into the formula:
$F=0.5\times8 = 4\ N$

Step4: Solve part c

Given $F = 2.4\ N$ and $a = 8\ m/s^{2}$. Rearrange the formula $F = ma$ to $m=\frac{F}{a}$.
$m=\frac{2.4}{8}=0.3\ kg$

Answer:

a. $2\ N$
b. $4\ N$
c. $0.3\ kg$