Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

find the force a 68.5 kg person would experience while standing on the …

Question

find the force a 68.5 kg person would experience while standing on the surface of mars. mars has a mass of 6.43 x 10^{23} kg and a radius of 3.43 x 10^{6}m from its center to the surface.
259 n
790 n
8.57 x 10^{8} n
250 n

Explanation:

Step1: Escribir la fórmula de la ley de gravitación universal

La ley de gravitación universal de Newton es \( F = G\frac{Mm}{r^{2}} \), donde \( G = 6.67\times10^{- 11}\space N\cdot m^{2}/kg^{2} \), \( M = 6.43\times10^{23}\space kg \), \( m = 68.5\space kg \), \( r = 3.43\times10^{6}\space m \).

Step2: Sustituir los valores en la fórmula

Sustituir los valores en la fórmula:

$$ LATEXBLOCK0 $$

Answer:

250 N