Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

7) an effective treatment for some cancerous tumors involves irradiatio…

Question

  1. an effective treatment for some cancerous tumors involves irradiation with \fast\ neutrons. the neutrons from one treatment source have an average velocity of 3.1×10^7 m/s. if the velocities of individual neutrons are known to within 2% of this value, what is the uncertainty in the position of one of them? (mass of a neutron = 1.6749×10^-27 kg) a) 1.0 × 10^-3 pm b) 1.6 × 10^6 pm c) 3.6 × 10^-1 pm d) 5.1 × 10^-2 pm e) 4.7 × 10^2 pm

Explanation:

Step1: Calculate the uncertainty in velocity

The average velocity \(v = 3.1\times10^{7}\text{ m/s}\), and the uncertainty in velocity \(\Delta v=0.02v\).
So \(\Delta v = 0.02\times3.1\times 10^{7}\text{ m/s}=6.2\times10^{5}\text{ m/s}\)

Step2: Use the Heisenberg uncertainty principle

The Heisenberg uncertainty principle is \(\Delta x\Delta p\geq\frac{h}{4\pi}\), and since \(p = mv\), \(\Delta p=m\Delta v\) (for non - relativistic case, \(m = 1.6749\times 10^{-27}\text{ kg}\)). Then \(\Delta x\geq\frac{h}{4\pi m\Delta v}\), where \(h = 6.626\times 10^{-34}\text{ J}\cdot\text{s}\)

Substitute the values:

$$ LATEXBLOCK0 $$
$$ LATEXBLOCK1 $$

Since \(1\text{ pm}=10^{-12}\text{ m}\), \(\Delta x = 5.1\times 10^{-2}\text{ pm}\)

Answer:

d) \(5.1\times 10^{-2}\text{ pm}\)