QUESTION IMAGE
Question
doctor orders 400 mg of an antibiotic ivpb every 4 hours. the antibiotic is dissolved in 100 ml of d5w and is to be infused over 15 min. how many ml per hour should the iv pump be programed for? round your answer to the whole number. answer: check
Step1: Convert minutes to hours
Since there are 60 minutes in an hour, \(15\) minutes \(=\frac{15}{60}=\frac{1}{4}\) hour.
Step2: Use the formula for flow rate
The formula for flow rate (in \(mL/h\)) is \(\text{Flow rate}=\frac{\text{Volume}(mL)}{\text{Time}(h)}\).
Here, the volume \(V = 100\) mL and the time \(t=\frac{1}{4}\) h.
So, \(\text{Flow rate}=\frac{100}{\frac{1}{4}}\).
Using the rule of dividing by a fraction (\(a\div\frac{b}{c}=a\times\frac{c}{b}\)), we have \(\text{Flow rate}=100\times4 = 400\) \(mL/h\).
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
\(400\)