QUESTION IMAGE
Question
- calculate the wavelength of an electron ($m = 9.11\times10^{-28}$ g) moving at $3.66\times10^{6}$ m/s. a) $1.99\times10^{-10}$ m
b) $5.03\times10^{-10}$ m
c) $1.81\times10^{-10}$ m
d) $5.52\times10^{-9}$ m
e) $2.76\times10^{-9}$ m
- determine the velocity of a medicine ball ($m = 10.0$ kg) with a wavelength of $1.33\times10^{-35}$ m.
a) $8.81$ m/s
b) $12.3$ m/s
c) $2.21$ m/s
Step1: Convert the mass of the electron to kg
Given \(m = 9.11\times10^{-28}\text{ g}\). Since \(1\text{ kg}=10^{3}\text{ g}\), then \(m = 9.11\times 10^{-31}\text{ kg}\)
Step2: Use the de - Broglie wavelength formula \(\lambda=\frac{h}{mv}\)
where \(h = 6.626\times10^{-34}\text{ J}\cdot\text{s}\), \(m = 9.11\times 10^{-31}\text{ kg}\), \(v = 3.66\times 10^{6}\text{ m/s}\)
Substitute the values into the formula:
$$
LATEXBLOCK0
$$
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
A. \(1.99\times 10^{-10}\text{ m}\)