Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

a ball falls from a tall bridge. the ball has a mass of 0.15 kg. the ai…

Question

a ball falls from a tall bridge. the ball has a mass of 0.15 kg. the air density is 1.225 kg/m³. the balls surface area is 0.0026 m². the balls coefficient of drag is 0.007. what is the balls terminal velocity? (1 point) 402 m/s 30.4 m/s 164 m/s 363 m/s

Explanation:

Step1: Write the formula for terminal velocity

The formula for terminal velocity \(v_t\) is \(v_t=\sqrt{\frac{2mg}{C_d
ho A}}\), where \(m\) is mass, \(g = 9.8\ m/s^{2}\), \(C_d\) is the coefficient of drag, \(
ho\) is air density, and \(A\) is the surface area.

Step2: Substitute the given values into the formula

Given \(m = 0.15\ kg\), \(g=9.8\ m/s^{2}\), \(C_d = 0.007\), \(
ho=1.225\ kg/m^{3}\), \(A = 0.0026\ m^{2}\).

$$ LATEXBLOCK0 $$

Answer:

\(363\ m/s\)