QUESTION IMAGE
Question
an astronaut has a mass of 62 kilograms. what will her gravitational force be on the moon? the gravitational attraction on the moon is 1.62 m/s² (1 point) 38.37 n 98.58 n 100.44 n 36.42 n
Step1: Recall the formula for gravitational force
The formula for gravitational force \(F = mg\), where \(m\) is mass and \(g\) is the gravitational acceleration.
Step2: Substitute the given values
Given \(m = 62\space kg\) and \(g=1.62\space m/s^{2}\). Then \(F=(62)(1.62)\).
Step3: Calculate the product
\(62\times1.62=(60 + 2)\times1.62=60\times1.62+2\times1.62=97.2+3.24 = 100.44\space N\)
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
100.44 N