Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

if the acceleration of an object is 3m/s2 and its mass is 5kg, what is …

Question

if the acceleration of an object is 3m/s2 and its mass is 5kg, what is the force acting on it? * 1 point
15n
8n
1.67n
2n

a force of 24n causes an object to accelerate at 6m/s2. what is the mass of the object? * 1 point
4kg
18kg
0.25kg
144kg

Explanation:

Step1: Recall Newton's second law

$F = ma$ (where $F$ is force, $m$ is mass, $a$ is acceleration)

Step2: Solve first question

Given $a = 3m/s^{2}$, $m = 5kg$, then $F=5\times3 = 15N$

Step3: Solve second question

Given $F = 24N$, $a = 6m/s^{2}$, from $F = ma$ we get $m=\frac{F}{a}=\frac{24}{6}=4kg$

Answer:

First question: A. 15N
Second question: A. 4kg