QUESTION IMAGE
Question
- a peregrine falcon begins its characteristicstoop (hunting dive) from a high altitude. it accelerates from a starting speed of 45.0 m/s to a final speed of 90.0 m/s over a time interval of 3.00 seconds. assuming the acceleration is constant during this phase, what is the magnitude of the falcons acceleration? 15 m/s/s 30 m/s/s 45 m/s/s 15 mi/hr
Step1: Recall the formula for acceleration
The formula for acceleration \(a=\frac{v - u}{t}\), where \(v\) is the final velocity, \(u\) is the initial velocity, and \(t\) is the time.
Step2: Substitute the given values
Given \(u = 45.0\ m/s\), \(v=90.0\ m/s\), and \(t = 3.00\ s\).
$$a=\frac{90.0 - 45.0}{3.00}$$
Step3: Calculate the acceleration
$$a=\frac{45.0}{3.00}=15\ m/s^{2}$$
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
15 m/s/s