QUESTION IMAGE
Question
- a little boy is sledding down a hill at a speed of 9 m/s. 17. the hill gets steeper, and his speed increases to 18 m/s in 3 seconds. what was his acceleration? 9 m/s/s 3 m/s/s -3 m/s/s 3 m/s
Step1: Identify the formula
The formula for acceleration is \(a=\frac{v - u}{t}\), where \(v\) is final velocity, \(u\) is initial velocity, and \(t\) is time.
Step2: Substitute the values
Here, \(u = 9\space m/s\), \(v=18\space m/s\), \(t = 3\space s\). So, \(a=\frac{18 - 9}{3}\).
Step3: Calculate the acceleration
\(a=\frac{9}{3}=3\space m/s^{2}\) (or \(3\space m/s/s\)).
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
B. 3 m/s/s