QUESTION IMAGE
Question
- what is the mass of a rock that has a density of 2.5 grams per cubic centimeter and a volume of 4.0 cubic centimeters?
a) 1.6g
b) 10.0g
c) 4.0g
d) 6.2g
Step1: Recall the density formula
Density formula is \(d=\frac{m}{V}\), where \(d\) is density, \(m\) is mass and \(V\) is volume. We need to solve for \(m\), so we can rewrite the formula as \(m = d\times V\).
Step2: Substitute the given values
Given \(d = 2.5\space g/cm^{3}\) and \(V=4.0\space cm^{3}\). Substitute these values into the formula \(m = d\times V\). So \(m=(2.5\space g/cm^{3})\times(4.0\space cm^{3})\).
Step3: Calculate the mass
\(m = 2.5\times4.0=10.0\space g\)
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
B. \(10.0\space g\)