QUESTION IMAGE
Question
in physics class, carrie learns that a force, f, is equal to the mass of an object, m, times its acceleration, a. she writes the equation f = ma. using this formula, what is the acceleration of an object with f = 7.92 newtons and m = 3.6 kilograms? express your answer to the nearest tenth. note: the unit for force (the newton) is measured in $\frac{kgcdot m}{s^{2}}$. 0.5 $\frac{m}{s^{2}}$ 1.8 $\frac{m}{s^{2}}$ 2.2 $\frac{m}{s^{2}}$ 4.9 $\frac{m}{s^{2}}$
Step1: Rearrange the formula
Given $F = ma$, we can solve for $a$ by dividing both sides of the equation by $m$. So, $a=\frac{F}{m}$.
Step2: Substitute the given values
We are given that $F = 7.92$ newtons and $m = 3.6$ kilograms. Substitute these values into the formula: $a=\frac{7.92}{3.6}$.
Step3: Calculate the acceleration
$\frac{7.92}{3.6}=2.2$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
C. $2.2\frac{m}{s^{2}}$