Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

if this object has a mass of 3kg, calculate its acceleration (you do no…

Question

if this object has a mass of 3kg, calculate its acceleration (you do not need to include direction)

Explanation:

Step1: Calculate net - force

The forces act in opposite directions. Net force $F_{net}=10 - 7=3$ N.

Step2: Use Newton's second - law

Newton's second - law is $F = ma$, where $F$ is the net force, $m$ is the mass, and $a$ is the acceleration. We want to find $a$, so $a=\frac{F_{net}}{m}$.
Substitute $F_{net}=3$ N and $m = 3$ kg into the formula: $a=\frac{3}{3}=1$ m/s².

Answer:

$1$ m/s²