QUESTION IMAGE
Question
if this object has a mass of 3kg, calculate its acceleration (you do not need to include direction)
Step1: Calculate net - force
The forces act in opposite directions. Net force $F_{net}=10 - 7=3$ N.
Step2: Use Newton's second - law
Newton's second - law is $F = ma$, where $F$ is the net force, $m$ is the mass, and $a$ is the acceleration. We want to find $a$, so $a=\frac{F_{net}}{m}$.
Substitute $F_{net}=3$ N and $m = 3$ kg into the formula: $a=\frac{3}{3}=1$ m/s².
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$1$ m/s²