QUESTION IMAGE
Question
a negative charge of - 7.0 x 10^{-11} c and a positive charge of 1.7 x 10^{-20} c are separated by 0.0015 m. what is the force between the two charges?
Step1: <Coulomb's Law Formula>
Coulomb's law is \( F = k\frac{\vert q_1q_2\vert}{r^{2}}\), where \(k = 9\times10^{9}\ N\cdot m^{2}/C^{2}\), \(q_1=- 7.0\times10^{-11}\ C\), \(q_2 = 1.7\times10^{-20}\ C\), and \(r = 0.0015\ m\).
Step2: <Substitute Values>
Substitute the values into the formula:
$$
LATEXBLOCK0
$$
Step3: <Calculate Numerator>
Calculate the numerator: \((7.0\times 10^{-11})(1.7\times 10^{-20})=11.9\times 10^{-31}\)
Step4: <Calculate the Force>
$$
LATEXBLOCK1
$$
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
\(4.76\times 10^{-15}\ N\)