QUESTION IMAGE
Question
a car slows down at a constant rate of 8.0 m/s² before stopping. it requires a distance of 95 meters to stop. what was the speed of the bus when the driver applied the brakes?
Step1: Identificar la ecuación de movimiento
$$v^{2}=v_{0}^{2}+2a\Delta x$$
Donde \(v = 0\) (se detiene), \(a=- 8.0\ m/s^{2}\) (desaceleración) y \(\Delta x = 95\ m\).
Step2: Despejar \(v_{0}\)
$$0 = v_{0}^{2}+2(-8.0)(95)$$
$$v_{0}^{2}=2\times8.0\times95$$
$$v_{0}=\sqrt{1520}$$
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
\(v_{0}\approx39\ m/s\)