Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

a car slows down at a constant rate of 8.0 m/s² before stopping. it req…

Question

a car slows down at a constant rate of 8.0 m/s² before stopping. it requires a distance of 95 meters to stop. what was the speed of the bus when the driver applied the brakes?

Explanation:

Step1: Identificar la ecuación de movimiento

$$v^{2}=v_{0}^{2}+2a\Delta x$$
Donde \(v = 0\) (se detiene), \(a=- 8.0\ m/s^{2}\) (desaceleración) y \(\Delta x = 95\ m\).

Step2: Despejar \(v_{0}\)

$$0 = v_{0}^{2}+2(-8.0)(95)$$
$$v_{0}^{2}=2\times8.0\times95$$
$$v_{0}=\sqrt{1520}$$

Answer:

\(v_{0}\approx39\ m/s\)