Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

position vs. time graphs the following questions refer to the position …

Question

position vs. time graphs
the following questions refer to the position vs. time graph below.

  1. when did the person begin moving?

a. 0 sec
b. 1 sec
c. 2 sec
d. 9 sec

  1. for how long does the person move away from their original position?

a. 1 sec
b. 2 sec
c. 3 sec
d. 4 sec

  1. after the person starts moving, they stop for a little bit. how long do they stop?

a. 1 sec
b. 2 sec
c. 3 sec
d. 8 sec

  1. what is the total amount of time that this person is moving?

a. 2 sec
b. 4 sec
c. 6 sec
d. 8 sec
e. 10 sec

  1. what is the persons speed between 1 and 4 seconds?

a. 1 m/s
b. 2 m/s
c. 3 m/s
d. 1.5 m/s
study the quizizz/blookets/gimkits and ck-12 assignments that are on google
classroom as well as all of your calculation problems. i will be pulling questions from all
of these for your test.

Explanation:

30.

Step1: Analyze the graph

A person starts moving when the position - time graph has a non - zero slope. At \(t = 1\) sec, the slope of the graph becomes non - zero (before \(t = 1\) sec, the position is \(0\) and there is no change).

31.

Step1: Determine the time interval of moving away

The person moves away from the original position (where position \(x = 0\)) when the slope of the position - time graph is positive. The time interval for positive slope is from \(t = 1\) sec to \(t=4\) sec. The duration is \(4 - 1=3\) sec.

32.

Step1: Identify the time of zero slope (after starting)

After starting (after \(t = 1\) sec), the graph has a zero slope (horizontal line) from \(t = 4\) sec to \(t = 6\) sec. The duration is \(6 - 4 = 2\) sec.

33.

Step1: Calculate the total moving time

The moving time is the sum of the time intervals with non - zero slope. The intervals are \(1 - 4\) sec (\(3\) sec) and \(6 - 9\) sec (\(3\) sec). Total moving time \(3+3 = 6\) sec.

34.

Step1: Use the speed formula \(v=\frac{\Delta x}{\Delta t}\)

Between \(t = 1\) sec and \(t = 4\) sec, \(\Delta x=6 - 0=6\) m and \(\Delta t=4 - 1 = 3\) sec. Then \(v=\frac{6}{3}=2\) m/s.

Answer:

  1. b. 1 sec
  2. c. 3 sec
  3. b. 2 sec
  4. c. 6 sec
  5. b. 2 m/s