QUESTION IMAGE
Question
the planet jupiter has a mass of 1.9 10^{27} kg and a radius of 72,000 km. the earth, meanwhile, has a mass of 6.0 10^{24} kg and a radius of 6,400 km.
- part (a)
what is the volume v of jupiter in m^{3}?
v = 1.56 * 10^{24}
v = 1560 * 10^{21} m^{3}
- part (b)
calculate the density \
ho of jupiter in kg/m^{3}.
\
ho = 1.22 * 10^{3}
\
ho = 1220 kg/m^{3}
- part (c)
what is the volume v of earth in m^{3}?
v = 1.10 * 10^{21}
v = 1.100 * 10^{21} m^{3}
- part (d)
calculate the density \
ho of earth in kg/m^{3}.
\
ho = kg/m^{3}
hints: deduction per hint. hints remaining: 1
feedback: deduction per feedback
Step1: Recall the formula for density
Density formula is \(
ho=\frac{m}{V}\), where \(m\) is mass and \(V\) is volume.
Step2: Identify the mass and volume of Earth
Given \(m = 6.0\times10^{24}\text{ kg}\) and \(V=1.10\times 10^{21}\text{ m}^3\)
Step3: Calculate the density
Substitute values into formula: \(
ho=\frac{6.0\times 10^{24}}{1.10\times 10^{21}}\)
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
\(5.45\times 10^{3}\text{ kg/m}^3\)