QUESTION IMAGE
Question
calculate the potential adult height of a male infant born to a father who is 5 feet 11 inches tall, and a mother who is 5 feet 6 inches tall. round to the nearest tenth.
Step1: Convert heights to inches
Father: 5 ft 11 in = 71 in, Mother: 5 ft 6 in = 66 in.
Step2: Use formula for male height prediction
$H=\frac{(F + M + 5)}{2}$, where $F = 71$, $M = 66$. So $H=\frac{(71+66 + 5)}{2}=\frac{142}{2}=71$ inches.
Step3: Convert back to feet and inches
71 inches = 5 feet 11 inches $\approx$ 5.9 feet.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
5.9 feet