QUESTION IMAGE
Question
avacado oil is a cooking ingredient. the density of avacado oil is 1.16 grams per cubic centimeter. an avacado farmer wants to sell bottles that contain 578 grams of oil. what is the volume of the smallest container that holds 578 grams of oil?
670.5 cm³
498.3 cm³
470.4 cm³
500 cm³
Step1: Recall density formula
The density formula is $
ho=\frac{m}{V}$, where $
ho$ is density, $m$ is mass and $V$ is volume. We need to solve for $V$, so $V = \frac{m}{
ho}$.
Step2: Substitute values
Given that $m = 578$ grams and $
ho=1.16$ grams per cubic - centimeter. Then $V=\frac{578}{1.16}$.
Step3: Calculate the volume
$V=\frac{578}{1.16}=498.275862\approx498.3\ cm^{3}$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$498.3\ cm^{3}$