QUESTION IMAGE
Question
graph shows how a cyclists speed changed over a 0.25 - h trip. what is the cyclists aver
2 km/h
30 km/h
20 km/h
8 km/h
part b
once the trip was started, how many times did the cyclist stop?
what was the fastest speed that the cyclist traveled? km/h
Step1: Recall average - speed formula
The formula for average speed is $v=\frac{d}{t}$, where $v$ is the average speed, $d$ is the total distance, and $t$ is the total time.
Step2: Determine values from the problem
From the graph, the total distance $d = 5$ km and the total time $t=0.25$ h.
Step3: Calculate average speed
Substitute $d = 5$ km and $t = 0.25$ h into the formula: $v=\frac{5}{0.25}=20$ km/h.
For the second - part:
The cyclist stops when the speed is 0. Looking at the graph, the speed is 0 two times after the trip starts.
For the third - part:
By observing the graph, the highest value on the speed - axis (vertical axis) that the curve reaches is 20 km/h.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
- The average speed is 20 km/h.
- The cyclist stops 2 times.
- The fastest speed is 20 km/h.