Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

what is the mass of a 540 kg/m³ object that is 0.847 m³ in size? note: …

Question

what is the mass of a 540 kg/m³ object that is 0.847 m³ in size? note: you must enter your answer with the proper units and significant figures. use a caret (^) to indicate an exponent if necessary.

Explanation:

Step1: Recall density - mass - volume formula

The formula is $
ho=\frac{m}{V}$, where $
ho$ is density, $m$ is mass and $V$ is volume. We can re - arrange it to find mass $m =
ho\times V$.

Step2: Substitute given values

Given $
ho = 540\ kg/m^{3}$ and $V=0.847\ m^{3}$. Then $m=540\ kg/m^{3}\times0.847\ m^{3}$.

Step3: Calculate the mass

$m = 540\times0.847\ kg=457.38\ kg$.
Rounding to three significant figures (since 540 has three significant figures), $m = 457\ kg$.

Answer:

$457\ kg$