QUESTION IMAGE
Question
using the macrs rates from the following table, what is the book value of a $4,500 computer after 2 years?
| year | macrs rate |
|---|---|
| 2 | 32.0% |
| 3 | 19.2% |
| 4 | 11.52% |
| 5 | 11.52% |
| 6 | 5.76% |
book value = $?
round to the nearest cent
Step1: Calculate total depreciation rate for 2 years
The MACRS rates for year 1 is 20.0% and for year 2 is 32.0%. So total depreciation rate $r = 20.0\% + 32.0\% = 52.0\% = 0.52$.
Step2: Calculate depreciation amount
Depreciation amount $D = \text{Cost} \times r = 4500 \times 0.52$.
$D = 4500 \times 0.52 = 2340$.
Step3: Calculate book value
Book value $BV = \text{Cost} - D = 4500 - 2340$.
$BV = 2160$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$\$2160.00$