QUESTION IMAGE
Question
type the correct answer in the box. a car accelerates from 4 meters/second to 16 meters/second in 4 seconds. the cars acceleration is meters/second².
Step1: Recall acceleration formula
The formula for acceleration $a=\frac{v - u}{t}$, where $v$ is final - velocity, $u$ is initial - velocity, and $t$ is time.
Step2: Identify values
Given $u = 4\ m/s$, $v = 16\ m/s$, and $t = 4\ s$.
Step3: Substitute values into formula
$a=\frac{16 - 4}{4}=\frac{12}{4}=3\ m/s^{2}$
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
3