QUESTION IMAGE
Question
there is a 5,000 kg elevator hanging from a cable. calculate the force of tension in order to accelerate the elevator up at a rate of 1m/s^2 (assume g is 10 m/s^2)
your answer
try again!
Step1: Identify forces acting on elevator
The forces acting on the elevator are the force of gravity $F_g = mg$ acting down - ward and the tension force $T$ acting upward. According to Newton's second - law $F_{net}=ma$, and $F_{net}=T - F_g$.
Step2: Calculate the force of gravity
Given $m = 5000$ kg and $g = 10$ m/s², then $F_g=mg=5000\times10 = 50000$ N.
Step3: Apply Newton's second - law
Since $F_{net}=T - F_g$ and $F_{net}=ma$, we can rewrite the equation as $T - F_g=ma$. Then $T=ma + F_g$.
Given $a = 1$ m/s², $m = 5000$ kg, and $F_g = 50000$ N. Substitute the values: $T=5000\times1+50000$.
$T = 5000+50000=55000$ N.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
55000 N