QUESTION IMAGE
Question
at the start of a race, a runners velocity changes from 0 to 4.0 m/s. it takes him 2 seconds to speed up. his acceleration is m/s².
Step1: Calculate velocity change
\( \Delta v = 4.0 - 0 = 4.0 \, \text{m/s} \)
Step2: Compute acceleration
\( a = \frac{4.0}{2} = 2.0 \, \text{m/s}^2 \)
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
2.0