QUESTION IMAGE
Question
(a) the researchers can estimate the height of the person from the length of the humerus. the humerus length (l) in centimeters is related to height (h) in centimeters by a linear equation. (h = 2.9l+78.1) about how tall would the male have been if the length of the humerus measured 39 cm? enter the values in the boxes. (h=square\text{ cm})
Step1: Substitute humerus length
Given $L = 39$, substitute into $H=2.9L + 78.1$.
$H=2.9\times39 + 78.1$
Step2: Calculate multiplication part
$2.9\times39=113.1$.
So $H = 113.1+78.1$
Step3: Calculate sum
$H=191.2$
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$191.2$