QUESTION IMAGE
Question
the recommended dosage is 7 mg/kg/day in 3 divided doses. the child weighs 13 kg. you have 4 mg/2ml available. how many ml would the child receive each day?
ml/day (if decimal, round to the tenth place.)
Step1: Calculate the total daily dose in mg
The recommended dosage is \(7\) mg/kg/day. The child weighs \(13\) kg.
The total daily dose \(D_{mg}=7\times13 = 91\) mg.
Step2: Calculate the volume in ml
The concentration is \(4\) mg/2ml, which can be written as \(2\) mg/ml (since \(\frac{4}{2}=2\) mg/ml).
Let \(V\) be the volume in ml. Using the formula \(V=\frac{D_{mg}}{C}\), where \(C\) is the concentration.
Substitute \(D_{mg} = 91\) mg and \(C = 2\) mg/ml.
\(V=\frac{91}{2}=45.5\) ml.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
\(45.5\)