QUESTION IMAGE
Question
raquel is playing a game where she throws balled - up paper called a \trashball\. the diameter of the top of the trash can is 20 in. raquel wants the \trashball\ to have a diameter that is 1/4 the diameter of the top of the trash can. what should the diameter of raquels \trashball\ be? d = 5 in. what should the circumference of the \trashball\ be? use 3.14 for π. 31.4 15.7 12.56 6.28 ?
Step1: Recall the formula for circumference
The formula for the circumference of a circle is $C = \pi d$, where $C$ is the circumference and $d$ is the diameter. We know $\pi = 3.14$ and $d = 5$ in.
Step2: Substitute values into formula
Substitute $\pi = 3.14$ and $d = 5$ into $C=\pi d$. So $C=3.14\times5$.
Step3: Calculate the circumference
$3.14\times5 = 15.7$ in.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$15.7$ in.