QUESTION IMAGE
Question
question 6. the dimensions of the cone are: diameter = 11 cm, height = 30 cm and slant height = 30.5 cm. how much paper does he need to make the party hat? a. 2,108 sq cm b. 622 sq cm c. 527 sq cm d. 1,054 sq cm
Step1: Find the radius
The diameter $d = 11$ cm, so the radius $r=\frac{d}{2}=\frac{11}{2}= 5.5$ cm.
Step2: Use the formula for lateral - surface area of a cone
The formula for the lateral - surface area of a cone is $A=\pi rl$, where $r$ is the radius and $l$ is the slant height. Given $r = 5.5$ cm and $l=30.5$ cm. Then $A=\pi\times5.5\times30.5$.
Step3: Calculate the value
$A = 3.14\times5.5\times30.5=3.14\times167.75 = 526.935\approx527$ sq cm.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
C. 527 sq cm