QUESTION IMAGE
Question
question 4
a constant force of 25 n is applied as shown to a block which undergoes a displacement of 7.5 m to the right along a frictionless surface while the force acts. what is the work done by the force?
+160 j
-160 j
+94 j
zero joules
-94 j
Step1: Recall the work - formula
The formula for work done by a force is \(W=\vec{F}\cdot\vec{s}=Fs\cos\theta\), where \(F\) is the magnitude of the force, \(s\) is the magnitude of the displacement, and \(\theta\) is the angle between the force and the displacement vectors.
Given \(F = 25\space N\), \(s=7.5\space m\), and \(\theta = 180^{\circ}- 30^{\circ}=150^{\circ}\)
Step2: Calculate the work
Substitute the values into the formula:
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
-160 J